Egy éve indult az adománygyűjtésünk - beszámoló
2025. június 1-jén, Szent Jusztin napján kezdődött a pécsváradi Nagyboldogasszony-plébániatemplom Angster átépítésű barokk orgonájának felújításáért, megmentéséért indított adománygyűjtő kampány. Azóta sok minden történt, amely a felújítás körülményeit befolyásolta, és a jövőre is hatással van.

A gyűjtés kezdetei
Az orgona használati eszköz, így nem csoda, hogy időközönként felújításra szorul. Mivel egy összetett hangszerről van szó, ezért felújítása meglehetősen költséges. Eredetileg, 2025 márciusában egy 5 millió forintos árajánlatot kaptunk az orgona műszaki fejlúítására. 2025. május 9-én a plébániai tanácsadó testület - mivel egy fontos liturgikus eszközről és kulturális örökségről van szó - azt a döntést hozta, hogy az említett árajánlatot elfogadjuk és elkezdjük a felújítás egyházmegyei engedélyeztetési folyamatát.
A döntése során vetődött föl azonban az is, hogy bár a hangszer felújítása elengedhetetlenül fontos, és örökségmegőrzési felelősség, ez az összeg jelentős terhet ró a plébánia költségvetésére. Emiatt elkezdődött a testületi ülés után egy gondolkodás, hogyan lehetne az egyházközségre nehezedő anyagi nyomást csökkenteni. E gondolkodás eredményeként született meg egy adománygyűjtési terv, amely célja az volt, hogy a korábban már hirdetett gyűjtést (amely eredményeként 2024 év végétől 2025 májusáig mintegy 200.000 forint adomány gyűlt össze) felgyorsítsa.
A gyűjtési kampányt több periódusra osztottuk, amelyekhez indikátorokat kapcsolatunk. A cél az volt, hogy milliós nagyságrendű adományt gyűjtsünk össze, és ezzel csökkentsük a plébániára nehezedő anyagi terhet.

Az első periódus
Az első periódusban (2025. június 1. - 2025. július 8.) a célunk az volt, hogy az emberek megismerjék a kezdeményezésünket. Ennek megfelelően egy cikksorozattal indítottuk az adománygyűjtést (a cikkek elérhetők itt, itt és itt), hogy hírét vigyük a gyűjtésnek. Illetve kialakítottunk egy adománygyűjtő teret a templomban. A periódus végül egy plébániai közösségi eseménnyel zárult (plébániai piknik), amelynek központi elemét képezte az orgona felújításáért folytatott adománygyűjtés.
Az indikátor ebben a periódusban legkevesebb 150.000 forint összegyűjtése volt.
A második periódus
A második periódus (2025. július 9. - 2025. augusztus 15.) egy kívülről csendesebb periódus volt, amelynek célja a folyamat intézményesítése volt. Ehhez egy adománygyűjtő kisfilmet készítettünk el, mely videó a templom búcsúnapján került levetítésre, és amely ezt követően vált nyilvánossá az interneten is.
Az indikátor ebben a periódusban legkevesebb 100.000 forint összegyűjtése volt, mivel a gyűjtés egy konkrét alkalomra fókuszált csak.
A harmadik periódus
A harmadik periódus 2025. augusztus 16. - 2025. november 2. között valósult meg. Ebben a szakaszban szándékoztuk az adománygyűjtést kinyitni a templominál tágabb közösségre. Emiatt ez a periódus ambíciózusabb volt. Ugyanakkor e periódus alatt kiderült, hogy a felújítás folyamata komplikáltabb lesz, mint ahogy azzal eredetileg számoltunk, így csak a periódusra tervezett közösségi esemény, az orgonakoncert került megtartásra.
Az indikátor mintegy 750.000 forint volt.
Az adománygyűjtés eredményei
Az adománygyűjtési kampány eredményeit az alábbi diagram foglalja össze:

A befolyt adományok összege így mintegy 1.267.620 forint.
Az időközben felmerült kérdések
Ahogy az a harmadik periódus kapcsán megemlítésre került, olyan további információk derültek ki a felújítással kapcsolatban, amelyről korábban a tervezés során nem tudtunk.
A templom műemléki védettséget élvez, amely védettség vonatkozik annak minden berendezési tárgyára is. Azaz az orgonára éppúgy, mint a templom bármely más épített elemére. A felújítás műszaki tartalmát benyújtottuk véleményezésre, amely eredményeként az a választ kaptuk a kérdésben érintett szervtől (Baranya Vármegyei Kormányhivatal Baranya Vármegyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztály Örökségvédelmi Osztálya), hogy az orgonán általunk elvégeztettni szándékozott munkák örökségvédelmi engedélyköteles tevékenységek.

Ez azt jelenti, hogy a felújítási vagy karbantartási munkát csak az örökségvédelem által jóváhagyott szakember végezheti el a megfelelő dokumentációval ellátva. Ez leszűkíti azon szakemberek körét, akik a feladatot elvégezhetik (listájuk itt érhető el).
Illetve ez szükségszerűen a költségek jelentős emelkedését is eredményezi: az orgona javítását biztosító költségek az eredeti tervekhez képes legkevesebb a háromszorosára emelkednek (tehát ~15 millió forintra).
A költségek növekedésének okai többfélék: egyrészt ez a folyamat egy nagyon szigorú adminisztrációs és engedélyeztetési eljárást követel meg. Másrészt így szigorúbb szabályok vonatkoznak a műszaki tartalomra is (például anyaghasználat, megvalósított tevékenységek köre kibővül például az elhasználódott sípok javításával stb.). Ezzel együtt természetesen ez egy minőségbiztosítást is jelent: a listában szereplő szakemberek garantáltan (akár szaktudás, akár a rendelkezésre álló eszközök szempontjából) magas szakmai színvonalon képesek elvégezni a hangszer felújítását.
Ám ez azt is eredményezi, hogy az adományok a felújításnak nem a 25%-át, hanem mindössze 8%-át fedezik. Vagyis a felújítás költsége olyan jelentős, amely kigazdálkodása rövid távon a korábbiakban meghatározott eszközök segítségével nem elképzelhető.
Merre tovább?
A fenti körülmények eredményezték azt, hogy az elmúlt időszakban az adománygyűjtési folyamatot nem folytattuk. Sőt, lényegében a harmadik periódus is félbeszakadt, nem valósítottuk meg valamennyi tervezett tevékenységünket, így a fent említett, periódusra vonatkozó 750.000 forintos indikátort sem tudtuk elérni.
Ugyanakkor nem adjuk fel a hangszer felújításáért folytatt küzdelmünket, és dolgozunk e fontos kulturális örökség megmentéséért. Az elmúlt bő fél évben tájékozódni kezdtünk, milyen lehetőségeink vannak. Kommunikáltunk orgonaépítő szakemberekkel, illetve az örökségvédelmi engendélyeztetési folyamatban jártas szakemberekkel is, ahogy külső partnerkapcsolatok keresésében, kiépítésében is gondolkodtunk. Valamint egy ötletelési folyamat is elindult, hogy hogyan tudnánk az orgonafelújításhoz szükséges összeget biztosítani.
Ez a tervezési folyamat még nem zárult le, továbbra is vannak nyitott kérdések, amelyekről a jövőben a szokott formában is tájékoztatni fogjuk egyházközségünk tagjait, valamint valamennyi érdeklődőt. Ezzel kapcsolatban a türelmüket kérjük.
* * *
Köszönjük mindazoknak, akik pénz- vagy természetbeni adományaikkal hozzájárultak az orgona felújításáért, megmentéséért folytatott kezdeményezésünkhöz.
